Itt mindent megtalálhatsz az eMAG Marketplace-ről

Keress könnyedén az összes rendelkezésre álló anyagunkban, hogy megtaláld a számodra szükséges információkat.

Search

Az eMAG Marketplace felületen történő értékesítés feltételei a nemzetközi szankciók tükrében

()

Az eMAG Marketplacen forgalmazott termékekre külön jogszabályi feltételek vonatkoznak, melyek alapvető célja a vásárlók és kereskedők védelme.

Az alábbi tájékoztatásban rövid áttekintést kívánunk nyújtani a nemzetközi szankciók rendszeréről.

Mik azok a nemzetközi szankciók?

Nemzetközi szankciók alatt olyan, az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Biztonsági Tanácsa, az Európai Unió, valamely nemzetközi szervezet, vagy más államok [Bulgária/Magyarország] egyoldalú határozatai által foganatosított, egyes államok kormányaira, nem állami szervezetekre, természetes illetve jogi személyekre vonatkozó rendszabályokat, azaz korlátozó intézkedéseket értünk, amelyek bevezetése a nemzetközi béke és biztonság fenntartása, a terrorizmus megelőzése és leküzdése, az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásának biztosítása, a demokrácia és a jogállamiság elősegítése és megszilárdítása, valamint egyéb célok elérése érdekében a nemzetközi közösség, a nemzetközi jog és az Európai Unió joga célkitűzéseivel összhangban történik.

A nemzetközi szankciók tartalmuk szerint a következő típusú célzott intézkedéseket foglalják magukban: pénzeszközök és egyéb gazdasági erőforrások befagyasztása, kereskedelmi korlátozások, kettős felhasználású termékek és technológiák (így különösen a katonai és haditechnikai eszközök) exportjának, tranzitjának, importjának tilalma, beutazási és tartózkodási tilalmak, embargó, közlekedési és berepülési tilalom, diplomáciai lépések, tudományos és akadémiai együttműködés felfüggesztése, kulturális és sportesemények bojkottja stb.


Mi az általánosan alkalmazandó szabályozás

A nemzetközi szankciókra vonatkozóan a nemzetközi jog és a nemzeti jogszabályok összetett szabályozási keretet nyújtanak:

  • az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatai vagy az ENSZ Alapokmányának 41. cikke alapján elfogadott egyéb jogi aktusok;
  • rendeletek, határozatok, közös álláspontok, munkacsoport szintű válaszok, együttes fellépések és az Európai Unió vagy más tagállamok egyéb jogi eszközei, mint például: az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről szóló 833/2014/EU rendelet, illetve a kettős felhasználású termékek kivitelére, transzferjére, brókertevékenységére és tranzitjára vonatkozó közösségi ellenőrzési rendszer kialakításáról szóló 428/2009/EU rendelet;
  • az Európai Unió és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések végrehajtásáról szóló 2017. évi LII. törvény, valamint a kettős felhasználású termékek külkereskedelmi forgalmának engedélyezéséről szóló 13/2011. (II. 22.) Korm. rendelet

 

Az általánosan alkalmazandó jogszabályi rendelkezésekkel kapcsolatban az alábbi tájékoztatást szeretnénk adni:

  • a fent említett jogszabályok kötelező betartását nemzeti szinten a 2017. évi LII. törvény és a 13/2011. (II. 22.) Korm. rendelet írja elő, melyek hatálya kiterjed valamennyi magyarországi hatóságra és közintézményre, valamint minden magyar természetes személyre és magyarországi letelepedettségű jogi személyre, továbbá minden magyarországi lakóhellyel rendelkező vagy Magyarország területén tartózkodó személyre
  • Az Európai Unió több lépcsőben fogadott el nemzetközi szankciós csomagokat, amelyek többek között az alábbi célzott szankciókat foglalják magukban:
    • az EU és a G7-országok összehangolt erőfeszítései eredményeként bevezetett, az Oroszországból származó, vagy onnan exportált, Oroszországban feladott vagy Oroszországon keresztül szállított gyémánt termékeketsújtó behozatali tilalmak, melyek bevezetése 2024. január 1-jétől kezdődően, fokozatosan szigorodó jelleggel történik –

      a közvetlen behozatali tilalomtól a természetes és mesterséges körülmények között előállított gyémántokra, valamint gyémántot tartalmazó nemesfém ékszerekre és órákra is kiterjesztett, 2024. szeptember 1-jétől alkalmazandó tilalomig. Az EU a G7-országokkal együtt vállalta, hogy 2024. március 1-jéig közösen kialakítja a nyers gyémántok új, nyomon követhetőségen alapuló igazolási és nyilvántartási rendszerét.

    • az Oroszországból származó arany és arany ötvöstermékek behozatalára vonatkozó tilalmak; valamint egyes acélgyártáshoz szükséges nyersanyagok és feldolgozott alumíniumtermékek és egyéb fémáruk (ld. huzalok, fóliák, réz- és alumíniumcsövek), továbbá fa, papír, szintetikus gumi, műanyag stb. Oroszországból történő behozatalának és ezek tranzitjának tilalma.
    • a belorusz helyzetre, Fehéroroszországnak az Ukrajna elleni orosz agresszióban való részvételére, valamint a belorusz és Irán közötti katonai együttműködésre (így különösen a Fehéroroszország területén történő dróngyártásra) tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről
    • a kettős felhasználású (katonai és polgári) és más fejlett technológiákra vonatkozó exportkorlátozások, beleértve a vegyi anyagokat, termosztátokat, pilóta nélküli légi járművekhez (UAV) készülő egyenáramú motorokat és szervomotorokat, valamint a szerszámgépeket és gépalkatrészeket.


Milyen ellenőrzési követelmények vannak jelenleg érvényben?

Az alábbiakban megemlítünk néhány olyan általános követelményt, amelyet a nemzetközi szankciókkal összefüggésben figyelembe kell venni:

  • Az egyes termékekre, nyersanyagokra vagy azok származási országára vonatkozó korlátozások vagy tilalmak ellenőrzése és ezek betartása a forgalmazott termékek tekintetében;
  • A szankciós listák ellenőrzése,nevezetesen az adott együttműködésben vagy ügyletben résztvevő valamennyi jogi vagy természetes személy átvilágítása annak megállapítása érdekében, hogy velük összefüggésben fennáll-e valamilyen tilalom vagy korlátozás;
  • Engedélyek és mentesítések:bizonyos esetekben a vállalatoknak különleges engedélyekre lehet szüksége ahhoz, hogy bizonyos országokkal vagy szervezetekkel kereskedelmi kapcsolatot létesítsenek vagy tartsanak fenn, illetve, hogy kettős felhasználású termékekkel kereskedjenek. Az ügyletek megkezdése előtt a megfelelő engedélyeket és mentesítéseket feltétlenül be kell szerezni. Az érintett országokról és termékekről az alábbi linkeken keresztül tájékozódhat.
  • Monitoring:A nemzetközi szankciókra vonatkozó jogszabályok menet közben változhatnak, ezért fontos és elkerülhetetlen a változások folyamatos nyomon követése és a kereskedelmi gyakorlatok ennek megfelelő kiigazítása.


A szankciós szabályozás szerinti kötelezettségek elmulasztásából fakadó jogkövetkezmények

A nemzeti szintű szabályozás értelmében valamely szankciós jogszabály megsértése esetén a szabálysértést megállapító Budapest Főváros Kormányhivatala mulasztási bírságot szab ki.

A jogsértő fél a fent említett jogkövetkezményen felül is marasztalható, így vele szemben az alábbiakban felsorolt kiegészítő jellegű, rendkívüli jogkövetkezmények közül egy vagy több is alkalmazható: a) eltiltás az adott tevékenység végzésétől, vagy adott esetben a jogi személy működésének folytatására vonatkozó tiltás; b) bizonyos tevékenység végzésére vonatkozó hatósági-működési engedély bevonása.

Éppen ezért Önnek minden esetben meg kell győződnie arról, hogy működése során maradéktalanul eleget tesz a nemzetközi szankciókra vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek, és ezáltal a platformon forgalmazott termékeknek megfelelnek a fent említett feltételeknek és követelményeknek.

Minden olyan, a fent említett rendelkezések be nem tartására alapított panasz, értesítés vagy kérés esetén, amely megalapozottnak bizonyul, az eMAG Marketplace platformon hirdetett termékek zárolásra kerülnek. Abban az esetben, ha bejelentést kapunk arról, hogy valamely eladó nem tartja be a nemzetközi szankciókra vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, az eMAG Marketplace platform Általános Felhasználási Feltételeiben rögzített intézkedéseket alkalmazhatjuk.


A további tájékozódást segítő linkek:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

EXPLOREAZĂ RECOMANDĂRILE NOASTRE